Často citovaný jako nejrychleji rostoucí sport na světě.
MMA kombinuje wrestling a kontaktní bojová umění do jedné kompletní disciplíny, včetně technik z thajského boxu, juda, brazilského jiu jitsu a boxu. Přestože je současná podoba MMA tak stará jako první webová stránka na světě a fenomenálně se rozmáhala s růstem internetu, její kořeny lze vysledovat již od Pankrationu ve starověkých olympijských hrách. Současné MMA se stalo celosvětově nejznámější díky americké televizní soutěži The Ultimate Fighting Championship (UFC), která byla zahájena v roce 1993. Přehlídka spojila elitní bojové umělce z různých odlišných oborů s cílem určit, který styl se ukáže jako nejdominantnější. V roce 2001 převzala společnost Zuffa LLC UFC a spolupracovala se státními regulačními orgány na vývoji a implementaci jednotných pravidel smíšených bojových umění, z nichž se MMA stala legálním vlastním sportem. Zatímco v MMA jsou přítomny techniky ze šesti současných olympijských sportů (box, volný zápas, zápas Greco Roman, taekwondo, judo a karate), studenti MMA se dnes učí z kombinace bojových umění, která se nejvíce osvědčila v dřívějších zápasech smíšených pravidel.
V roce 2014 IMMAF představil první světová sjednocená amatérská pravidla MMA. Snad dva z nejvíce definujících prvků profesionálního a amatérského sportu jsou povolení zasáhnout sestřeleného soupeře (pozemní hra) a použití oploceného výběhu k ochraně sportovce a celistvosti zápasu.
Boj na zemi
Jedním z kontroverzních prvků MMA je povolení úderů na zemi. Výzkum publikovaný v časopise Journal of Sports Science and Medicine (2006) a od té doby ukázal, že MMA je mnohem bezpečnější než box. Údery na zemi v MMA jsou omezeny typem a aplikací s ohledem na bezpečnost a zde může být generována menší síla než ve stoje. Kromě toho, na rozdíl od profesionálního MMA nebo thajského boxu, nejsou v amatérském MMA povoleny údery loktem.
Bezprostředním předchůdcem MMA byly zápasy smíšených pravidel Vale Tudo, které se zrodily z brazilského jiu jitsu (zápasová disciplína zaměřená na obranu na zemi), protože praktici se snažili otestovat své techniky proti technikám jiných bojových sportů. Nejčastějším ukončením zápasu bývá technika tzv. „submission“, která nachází svůj původ v BJJ.
Rozhodčí může zápas kdykoli zastavit, pokud se kterýkoli ze soutěžících účinně nebrání.
Sportoviště
Osmihranná uzavřená klec má svůj původ především v ohledu na bezpečnost zápasníků a plynulost zápasu bez zbytečného přerušování. Klec je složena z plachty, bezpečnostního polstrování a plotů. Robustní ploty eliminují šanci sportovců spadnou z ringu, jako tomu bývá v klasickém boxerském ringu s provazy.
Mylné představy o MMA:
Mylná představa 1: MMA nemá žádná pravidla
MMA má pravidla týkající se sportovních hodnot a bezpečnosti. Profesionální soutěžící od roku 2001 dodržují sjednocená pravidla smíšených bojových umění (USA, podle zákonných předpisů) nebo regionální variace. V rámci IMMAF soutěží amatérští závodníci po celém světě podle jednotných amatérských pravidel MMA.
Mylná představa 2: MMA je nebezpečné
MMA dodržuje přísný soubor pravidel a předpisů, které upravují výkon povolání, zdravotní bezpečnost a všechny aspekty sportu. Statistiky z výzkumu ukazují, že sport je bezpečnější než srovnatelné uznávané bojové sporty.
Misconception 3: Amatérské MMA je to samé, co profesionální
Mylná představa 4: MMA je násílí
Společně se všemi uznávanými bojovými uměními a bojovými sporty je MMA motivována přáním soutěžícího vyzkoušet si své dovednosti ve sportovní struktuře a v rámci pravidel hry.